Czym jest hydraulika siłowa i jakie ma zastosowanie?

Czym jest hydraulika siłowa i jakie ma zastosowanie?

Zasada działania hydrauliki siłowej

Funkcjonowanie tego systemu jest proste i oparte na podstawowych prawach fizyki. Istotną rolę pełni tutaj przede wszystkim ciecz, która stanowi element przekazujący siłę, która jest wytwarzana za pomocą pompy, a następnie transportowana przez przewody. Jako wspomniana ciecz wykorzystywany jest najczęściej olej. Pod dużym ciśnieniem trafia on do siłowników, które w skutek przekazanej siły wykonują ruch. Istotną rolę pełnią również w tym układzie zawory zwrotne, które są odpowiedzialne za regulację dopływu cieczy.

Pozostałe elementy układu

Oprócz wymienionych już wcześniej najważniejszych części składających się na wykonywanie ruchu zgodnie z prawem Pascala, mniej lub bardziej istotną rolę pełnią również inne elementy systemów hydrauliki siłowej. Na poprawność pracy całego układu wpływ mają też filtry, które kontrolują zawartość cieczy i oczyszczają ją z ewentualnych zanieczyszczeń, które mogą wpływać negatywnie na skuteczne funkcjonowanie hydrauliki siłowej. Poza tym, wykorzystywane są też systemy odpowietrzania.

Najważniejsze zalety

Popularność systemów hydrauliki siłowej jest efektem licznych korzyści, które można uzyskać, wykorzystując tego rodzaje układy wytwarzające energię mechaniczną do wykonania określonej pracy. Do najważniejszych atutów można zaliczyć chociażby niezależność hydrauliki siłowej od dopływu prądu. Dzięki temu mogą one pracować przykładowo w awaryjnych sytuacjach, gdy zabraknie energii elektrycznej. Poza tym, ich cechą charakterystyczną jest również niezawodność działania, ale także bardzo duża dokładność, z jaką funkcjonują takie maszyny.

Dzięki temu są one bardzo wygodne w użytkowaniu dla operatora, który w ten sposób może uzyskać precyzyjne działanie, które z użyciem innych maszyn byłoby bardzo utrudnione. Ponadto, atutem możliwości ich sterowania jest także prostota działania. Często wymienianą zaletą jest również uniwersalność, dzięki czemu można je stosować w zróżnicowanych rodzajach maszyn.

Kluczowe zastosowania hydrauliki siłowej

Wszechstronne możliwości wykorzystania sprawiają, że hipotetycznych zastosowań hydrauliki siłowej w działalności przemysłowej oraz innych dziedzinach gospodarki jest bardzo wiele. W taki sposób funkcjonują chociażby liczne maszyny budowlane czy rolnicze, które są na co dzień wykorzystywane przy najcięższych pracach.

Poza tym, układy hydrauliczne pełnią istotną rolę w przypadku wykonywania podstawowych funkcji w pojazdach. W samochodach są one stosowane chociażby w przypadku sterowania układami hamulcowymi czy kierowniczymi. Podobną rolę pełnią również w samolotach – wówczas odpowiadają także często za wysuwanie podwozia podczas lądowania.

Specjalistyczne możliwości wykorzystania

Hydraulika siłowa jest także stworzona do tego, aby ją wykorzystywać w specjalistycznych, niekiedy ekstremalnych zastosowaniach, w których inne systemy, w tym przede wszystkim urządzenia napędzane elektrycznie, będą zawodne lub ich wykorzystanie będzie sprawiało duże problemy, a czasem również zagrożenie bezpieczeństwa. Do takiej branży należy z pewnością górnictwo, w której często operatorzy spotykają się z niewielkimi przestrzeniami, a także niebezpiecznymi warunkami o wysokim ryzyku wybuchu.

Bardzo chętnie elementy hydrauliki siłowej bywają wykorzystywane również w wielu innych branżach przemysłowych. Wśród tych potencjalnych zastosowań można wymienić chociażby przemysł hutniczy, stoczniowy, ale także energetyczny.

Podsumowanie

Liczne korzyści stosowania hydrauliki siłowej – niezawodność, możliwość pracy w skomplikowanych warunkach bez udziału energii elektrycznej czy precyzja sprawiają, że są one bardzo przydatne w wielu dziedzinach przemysłu czy transportu. Można je z powodzeniem wykorzystywać w motoryzacji czy lotnictwie, ale także w maszynach budowlanych. Stosowane są też w hutach czy kopalniach, w szczególnych warunkach bezpieczeństwa.

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(https://hydroserwis.net.pl/wp-content/uploads/2018/06/slider-przewody.jpg);background-size: initial;background-position: center top;background-attachment: initial;background-repeat: initial;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 450px;}